“Легенди України”-Україна в мультсеріалі

“Як утворилися гори, де живуть тварини, чому Україна названа саме так?..” та багато інших питань може задати дитина.

Саме з цієї причини львівський аніматор Сергій Гармаш вирішив створити мультик, який дасть дитині відповідь на масу запитань.

Для довідки: Сергій Гармаш, 42 роки, мультиплікатор, малює на планшеті для аніматорів у студії львівської телекомпанії НТА. Львів’янин, закінчив місцеву Академію мистецтв, за фахом ”дизайнер інтер’єрів”. Перший мультфільм про Червону Шапочку створив наприкінці 1999 року. Малював короткі анімації на замовлення. З 2001-го співпрацював із кіностудією ”Галичина-фільм”. З 2004 року – керівник відділу анімації на студії ”Арт-Відео”. Автор сценаріїв та персонажів мультсеріалів ”Пригоди кота Викрутаса”, ”Казковий патруль”, ”Легенди України”, ”Духовне намисто”, ”Історія України в постатях”.

Мультсеріал “Легенди України” було виготовлено на львівській телекомпанії “Арт-Відео”. В ефір вийшло 340 серій, кожна тривалістю по 5 хв. Режисер та автор ідеї – Сергій Гармаш. Продюсер проекту – Зоряна Занюк. Фільм знятий за поєднання техніки класичної 2D-анімації та анімації персонажів, створених у 3D. Аудиторія – діти від 3 до 12 років.

Сергій Гармаш, каже, що його мультик створений на противагу дешевим японським і не тільки, мультикам, які діти сьогодні дивляться по ТБ, і для заохочення дітей любити і шанувати рідну історію.

Діти не знають легенд. Запитати  навіть у будь-якого дорослого про міфічних істот- назве русалку, чорта й водяника – у кращому випадку. А український фольклор багатющий. Є песиголовці, лизуни, потерчата, відьми, мавки.

У серіях “Хрест на українській землі”, “Виникнення Карпат”, “Скеля Довбуша”, “Про ковалів та зміїв” розповідаються народні легенди про виникнення історичних явищ, природних процесів, життя легендарних постатей.

Персонажів “Легенд України” придумали швидко. Довше вигадували імена. У кожного з них – свій характер і своя місія в мультику. В “Легенді” роль оповідача виконує м’яч Шева. Спочатку придумали зубатого м’ячика, що говорить. Цей персонаж навіяв ажіотаж до Євро. Швидко назвали його Шева – на честь Андрія Шевченка. А от над ім’ям хлопчика мучилися довго. Він – звичайний школяр років 12, любить футбол, цікавиться історією. Добрий і щирий. Перебрали Миколку, Івана, Макса. Нарешті зупинилися на імені Нік. Сучасно й молодіжно.

Разом зі сценаристом Тарасом Микитчаком ходили по бібліотеках, купували старі книжки на блошиному ринку. Багато легенд можна знайти в інтернеті на сайтах для мандрівників.

М’яча, Ніка та Змія намалював Сергій. Вони виконані у ЗD-анімації – об’ємні й рухливі. ­Пейзажі та інші персонажі – у 2D. За роки назбиралося багато архівів із другими планами, фонами, персонажами. Є архів малюнків українських гір, сіл, із персонажів – козаки, татари, селяни. Художники-аніматори по книжках з історії України, через інтернет дивляться на одяг і аксесуари людей, читають описи з легенд. Усе має відповідати історичним фактам. До прикладу, знімали серію про Данила Галицького. В історичних книжках знайшли одяг ХI століття, повдягали персонажів. Чого не знаємо – вигадують. ­Наприклад, хто може знати у що вдягалися велети? За логікою, у шкури тварин. Так і малюють. ­Буває, аніматори запрацюються, татар малюють у слов’янському одязі або у ХІІ столітті домалюють якусь сучасну річ – пістолет, наприклад.

Важко зобразити вигаданих істот. Дуже допомагають легенди, в яких описано їхній вигляд.

Комп’ютер прискорює у разів 400 роботу аніматора. На папері треба зробити малюнок, просканувати, обробити, відзняти. Помилився – заново слід малювати. Аніматори користуються спеціальними електронними планшетами для малювання. Щоб створити секунду анімації, потрібно зробити 25 кадрів, тобто – 25 малюнків. На 3–4-хвилинний мультфільм іде місяць. Але вони працюють над кількома серіями та проектами водночас, тому фактично створюють по одній серії в день.

Школяр Нік бавиться за містом м’ячем, раптово забиває його в чарівну печеру. М’ячик Шева оживає й починає говорити. У печері живе Змій, який украв усі легенди України. Нік повинен виконати місію – через чарівний портал подивитися всі легенди, після цього вони оживають і стають усім відомі. Упродовж 340 серій хлопчик та м’ячик вивчають легенди України: розповіді про села й селища, храми й монастирі, фортеці й замки, народні ремесла і промисли, звичаї та свята.

Озвучують персонажів актори з Театру ім.Заньковецької. Голосом Ніка говорить ­Надія Шепетюк, м’яча Шеви – Юрій Хвостенко. Музику й тло накладають із готових семплів на компакт-дисках.

Зоряна ­ЗАНЮК, керівник проектів студії “Арт-­Відео” що, що багато батьків шкодують, що серії такі коротенькі (5 хв), а одна дівчинка просила більше не показувати мультики про Бетмена та черепашок-ніндзя, бо боїться їх. І дорослим і дітям мультфільм дуже подобається, і багато людей дякують за українську мову.

1 коментар on "“Легенди України”-Україна в мультсеріалі"

  1. away-king 24.09.2012 о 10:23 · Відповіcти

    Пам’ятаю як цей мультфільм ще багато років тому показували по Першому національному. Тоді не дуже сподобалась “бюджетна” якість анімації. Але тішить, що попри всі негаразди існують ентузіасти, які в нашій країні створюють мультфільми для дітей.

Leave a Comment

Email